Sbírka nálad a rozmarů

Avatar trochu jinak

28. srpna 2011 v 15:04 | M.I. |  Recenze

V době, kdy sály kin ovládá pokračování blahoslaveného snímku z roku 2009 (tím názvem Smurfs se nenechte v žádném případě oklamat), je nasnadě, abych mistrovské dílo J. Camerona připomněl, možná i představil čtenářům. Avatar je jistojistě zajímavým příspěvkem do kinematografické palety naší doby. Nikdo se však nepozastavuje a nezajímá nad tím, jak takový zázrak vůbec vzniká, nikdo nechce znát taje vývoje. Vzhledem k tomu, že tomuto přičítám spíš lenost přirozenou lidstvu, vynasnažím se o jakousi rekonstrukci rozhovorů stojících na počátků jednoho z největších eposů 21. Století.

Pro vlastní pohodlí jsem v rozhovoru zavedl zkratky, pro Velkého producenta VP a pro scénáristy pouhé S.

VP: Tak dámy a pánové, co pro mě máte tentokrát?

S: Nyní máme něco opravdu výjimečného, rozhodli jsme se revitalizovat folklórní indiánský mýtus o Pocahontas, příběh vášně a zrady, drama o lidské nenasytnosti. To celé mírně aktualizujeme a ještě více podbarvíme tóny trpícího domorodého lidu. Velký důraz rovněž chceme klást na krásnou americkou příro…

VP: Chci, aby to bylo ve vesmíru!

S: Ale pane, ten příběh se odehrává v roce 1607…

VP: Tak to dejte do budoucnosti , například do roku *náhodně hrábne do klávesnice* 2154!

S: Takže po nás chcete, aby v roce 2154 byli Indiáni ve vesmíru?

VP: Řekl jsem snad něco o Indiánech?! Chci, aby to byli elfové! Ne, počkat, chci , aby to byly anime kočky, však víte, jak Japonci zbožňují obrovské vypouklé oči!

S: A nechtěl byste třeba, aby byli modří?

VP: Výborný nápad!

*Uplynulo pár dní*

VP: Tak jak jste na tom, dámy a pánové?

S: Předělali jsme příběh, máme tlupu modrých elfokoček, co pobíhá po lese, jen nám zatím do příběhu moc nepasují angličtí osadnící toužící po indiánském zlatě…

VP: Tak je dejte do robotů!

S: Do robotů? Ale jsou to angličtí osadníci…

VP: Tak z nich udělejte velkou zlou korporaci, co chce nějakou strašně vzácnou věc!

S: Zlato?

VP: Ne, něco mnohem víc vzácného…něco, co nikdo nezná, co zní exoticky a sexy…a má to nějakou

vědeckou příponu…ium nebo tak.

S: Nezískatelnium? (ano, opravdu se ve filmu jedná o Nezískatelnium, v anglickém originále také známé jako Unobtainium - pozn. aut.)

VP: Přesně tak! Když nad tím tak přemýšlím, tak by to mělo být ve 3D, každá obří kytka by měla divákovi lézt do obličeje a každý list padající ze stromu by mu měl přistát na hlavě! Aby pochopil, jak moc velkou "mesydž" chceme vzkázat, jak moc nám záleží na tom, aby africké děti jedly jen biopotraviny!

S: *nechápavý pohled*

PS: A taky by ti naši kočkoelfi měli mít nějaké dostatečně cool jméno…něco super neznámého…něco, co by nám diváci spolkli i s na'vijákem…¨

A bylo dokonáno.Z předchozího textu Vám možná může přicházet na mysl, že nejsem zrovna největším příznivcem filmu Avatar. Není to však úplná pravda, dokáži více než ocenit jeho grafickou stránku i možný dopad na ekologické cítění lidí, kterých se snímek nějakým způsobem v tomto směru dotkl. Co mě však udivuje, je fakt, že je Avatar mnohými považován za nejlepší film všech dob, byť se jedná o příběh na úrovni produkce Zdeňka Trošky vyleštěný prvky Hollywoodu.

Není proto úplně možné film hodnotit jako celek, jeho příběh je v úplně jiné lize než jeho grafické provedení, budete se tudíž asi muset spokojit s hodnocením dvojím.
Grafická stránka: 90%; Příběhová stránka: 40%


Avatar
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy
USA / Velká Británie, 2009, 155 min (Director's cut: 171 min)
Režie: James Cameron
Hudba: James Horner
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver ,Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel Moore, Wes Studi a další
 
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | 28. srpna 2011 v 20:22 | Reagovat

Príma, že jsi to rozdělil. Zamrzí když se setkám se situací, kdy jedinec na film zanevře z důvodu nedostatečné hloubky.
Pro ilustraci případ, kdy mladá slečna nadává hudebníkovi, že je diletant protože se mu film líbí... když ona přeci má podložený názor (sračka) svým kamarádem umělcem.

2 Kristýna Kristýna | 9. září 2011 v 1:46 | Reagovat

Martine, ta recenze je parádní, dost jsem se u toho nasmála:)
P.S.:díky Tome, že mne tu tak sympaticky zmiňuješ a žes moji diskuzi o Avataru s Filipem pochopil tak, že si o něm myslím, že je diletant a odsuzuješ názory lídí, kteří mají k tématu blíž než ty(co je kamarád umělec proti "kamarádu" ekonomovi, že?):)

3 Ivča:) Ivča:) | Web | 14. září 2011 v 18:45 | Reagovat

Při čtení jsem se nejednou zasmála:)
Každopádně, já film viděla, líbil se mi, ale nic tak extra na něm nevidím - znám víc filmů a lepších, všechno ohledně avatara mi přišla jako jedna velká mediální bublina.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama