Sbírka nálad a rozmarů

Poznáváme maltské autobusy

11. září 2011 v 15:23 | Pája |  Krátké texty

Malta, malý ostrovní stát ležící ve Středozemním moři, země rytířského řádu johanitů oplývající mnoha historickými památkami, která získala nezávislost na Velké Británii až v roce 1964. Tyto informace si ovšem každý, kdo se zajímá o tuto titěrnou perlu Středomoří, může přečíst v četných příručkách, případně na internetu.

Já bych zde však ráda poukázala na zajímavost, o které se v příručkách příliš podrobností nedozvíte. Jedná se o "proslulé" maltské autobusy (které by mnozí návštěvníci zcela jistě rovněž zařadili mezi ony četné historické památky Malty). Abych Vám trochu přiblížila jedinečný svět těchto plechových skvostů (jistě si říkáte, že se bez těchto poznatků v dalších letech bez problémů obejdete, ale vydržte, jedná se o skutečné unikáty), nechám samotný autobus, ať vám "věrně" vylíčí vše důležité. Autobus je ovšem velmi nafoukaný, tudíž se chce za každou cenu přikrášlovat. Tento vychloubačný a sebeoslavný popis uvedu pod písmenkem F (= false), ihned pod ním však vyložím skutečnost označenou písmenkem T (= true).

F: Vítejte přátelé, jsem slavný maltský autobus. Každý z nás je opravdový unikát. Na celé Maltě nenajdete dva stejné, což z nás činí opravdu výjimečné stroje. Navíc jsme skutečné historické skvosty, ovšem zároveň nám neschází pohodlí a přepych.

T: Slavní v rámci ostrova určitě jsme, na Maltě jsme totiž jediným druhem veřejné dopravy, tudíž nemáte na výběr a musíte se s námi spokojit. Jsme opravdoví staříci, při každé jízdě se tedy doslova klepeme a bojíme se, abychom vůbec dojeli. O pohodlí samozřejmě nemůže být ani řeč. Je pravda, že každý z nás je unikát. To proto, že v době, kdy jsme byly vyrobeny, na Maltě neexistovala sériová výroba a nebyli zde natolik zruční lidé na to, aby udělali každý kus stejný. My jsme ovšem patrioti a tak tento nedostatek prezentujeme jako výjimečnost.

F: Máme krásně žlutou barvu jako magické žhnoucí maltské slunce.

T: Žlutou barvu máme zřejmě proto, že v době výroby byl na Maltě zkrátka přebytek žluté barvy. Teď se to ovšem hodí. Svítíme na velkou vzdálenost a chodec se tedy může velmi rychle uchýlit do bezpečí před touto rachotinou uhánějící zběsilou rychlostí, která neví, co je blinkr, a která často jezdí přímo uprostřed silnice.

F: Uvnitř Vás přivítá milý a ochotný řidič, který Vám s chutí poradí.

T: Řidič bude na cizince určitě milý a ochotný bude taktéž, hlavně pokud cizinec náhodou nebude znát cenu jízdenky. Potom mu totiž milosrdný pan řidič za svoji ochotu cenu i trojnásobně zvýší. S vracením drobných se také, zřejmě pro větší pohodlí cestujících, kteří by museli za jízdy dávat drobáky do peněženky, sám příliš neobtěžuje.

F: Nízká cena jízdného Vás pohladí na duši.

T: V porovnání s kvalitou služeb a s místy, kam se můžete na Maltě dopravovat (jelikož celý ostrov přejedete zhruba za 3 hodiny), se jedná o zcela adekvátní cenu, pokud Vás tedy řidič neokrade.

F: Abyste si mohli celou cestu vychutnávat příjemný maltský vzduch, dvířka ani za jízdy nezavíráme.

T: Vzhledem k tomu, že autobus postrádá klimatizaci a na Maltě bývá velkou část roku vedro k padnutí, se zavřenými dveřmi byste brzy omdleli horkem nebo díky potu a pachům, které se linou z ostatních cestujících.

F: Pro větší pohodlí řidiče máme místo klasické řadicí páky zahradní hadici, která je dostatečně dlouhá a ohebná, díky čemu je vhodná pro snadnou manipulaci.

T: Díky nedostatku součástek a financí se naši výrobci museli poohlédnout po ucházející náhradě za klasické řadicí páky. Ten osudný rok bylo na Maltě deštivěji než obvykle, nebylo tedy potřeba takové množství zahradních hadic, jelikož deště stačily zkrápět nepatrnou úrodu, která se na Maltě ročně vypěstuje. Hadice tak mohly posloužit jako groteskní řadicí páky.

F: Příjemná cesta v pohodlí nás, žlutých zázraků, rychle ubíhá.

T: Aby ne, když řidič jede jako hovado uprostřed silnice, blinkr nepoužívá a často nezastavuje na zastávkách, které mimo jiné bývají na Maltě velmi špatně označeny. Je ovšem pravda, že se cestující klepou na tvrdých sedačkách jen rekordně krátký čas.

F: A jelikož jsou Malťané věřící lidé, Bůh Vás doprovází celou cestu, což naznačují i obrázky Ježíše Krista a Panny Marie na palubní desce a na předním skle. Doufám, že jste z nás uchváceni stejně jako všichni ostatní a přejeme Vám šťastnou cestu a s Pánem Bohem.

T: Jediné, co Vám při této cestě děsu zbude, je modlit se k těm všem vystaveným obrázkům a doufat, že se ve zdraví dočkáte dalších dní na našem titěrném ostrově. Jsem velmi rád, že jsem si s Vámi mohl popovídat ještě předtím, než budu konečně zralý do šrotu. Uznejte, že důchod si po těch desítkách let tvrdé dřiny přece jenom zasloužím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Peťa Peťa | 12. září 2011 v 11:45 | Reagovat

začínám litovat, že jsem tam nebyla :D:D

2 Lulu Lulu | 12. září 2011 v 11:53 | Reagovat

Dokonalý, pobavilo mě to moc :D A pak, že Pája neumí psát prózu :)

3 Zuzi Zuzi | Web | 20. srpna 2012 v 7:08 | Reagovat

Krása.

4 ota ota | Web | 1. dubna 2016 v 11:37 | Reagovat

Pěkný blog :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama